درون گرا یا برون گرا چیست؟ درون گرا یا برون گرا کیست؟

درون گرا یا برون گرا چیست؟ درون گرا یا برون گرا کیست؟

درون گرا یا برون گرا چیست؟ درون گرا یا برون گرا کیست؟

درون گرا یا برون گرا این موضوعی است که اغلب ان را شنیده ایم. درون گر ا یا برون گرا بودن، یکی از چهار بعد تیپ شخصیتی انسانها است. در این مقاله قصد دارم در این باره مطالبی را با شما به اشتراک بگذارم.

درونگرا و برونگرا

 

آقا میلاد

در زمان دانشجویی همکلاسی به نام میلاد داشتم. فردی با قد متوسط، که کمتر صحبت می کرد و هر زمان هم که شروع به صحبت می کرد حرف حساب می زد همیشه صحبتش کوتاه وخلاصه و مفید بود. حضور کمرنگی در جمع  همکلاسی ها داشت.

اهل مشهد بود و با چهره ای نورانی حسابی جاش رو تو دل بچه ها باز کرده بود. از طرفی زرنگ ترین دانشجوی  ورودی ما بود. هرکسی در درس ها دچار مشکل می شد اقا میلاد مشکلش را حل میکرد.

تولد میلاد با اخرین امتحان دانشگاه در ترم اول در یک روز بود ، همکلاسی ها تصمیم گرفتند با گرفتن جشن تولد، از میلاد بابت کمکی که به همکلاسی ها برای درس ها کرده بود، تشکر کنند.

تمامی هماهنگی ها صورت پذیرفت و یک مراسم کاملا مفصل تدارک دیده شد. پس از امتحان مراسم تولد در سالن مطالعه دانشگاه برگزار شد و دو نفر از بچه ها مامور اوردن میلاد به مراسم بودند.

عکس العمل میلاد

با این کار ما نه تنها میلاد خوشحال نشد بلکه مدت ها از کسانی که این مراسم را تدارک دیده بودند دوری می کرد.

اما داستان از چه قرار بود چرا میلاد از این اتفاق خوشحال نشد؟ میلاد فردی درون گرا بود و به همین دلیل سورپرایز شدن رو دوست نداشت.

اگر یکی از همکلاسی ها این موضوع را می دانست و قبل از جشن موضوع را به میلاد گفته بود هم میلاد از این برنامه لذت می برد و هم بقیه به خواسته هاشون می رسیدند.

در روابط خانوادگی، محیط کار ، دانشگاه، مدرسه و در جامعه چقدر با این موضوع درگیر هستیم؟ چند با باعث شدیم دیگران ناراحت شوند. شاید خود یکی از این افرد باشیم.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهم داد:

 • روش شناخت افراد درون گرا و برون گرا چیست؟
 • درون گرا بون بهتر است یا برون گرا؟
 • افراد درون گرا و برون گرا چگونه رفتار کنند؟
 • بیشتر چه کارهایی را دوست دارند؟
 • چگونه زمان را صرف می کنند؟

شناخت افراد درون‌گرا و برون‌گرا چه فوایدی دارد؟

زمانی که بتوانیم افراد را از لحاظ درون‌‌گرا بودن یا برو‌گرا بودن تشخیص دهیم می توانیم رابطه بهتری را ایجاد کنیم.

وقتی به عنوان صاحب کسب و کار قصد استخدام یک نفر به عنوان فروشنده را داریم بایستی این موضوع را بدانیم که برای شغل فروشندگی بایستی فردی که برون‌گراست را استخدام کنیم. حال اگر این موضوع را ندانیم و فردی درون‌گرا را استخدام کنیم در این موضوع دچار مشکل خواهیم شد.

برای برقراری ارتباط بهتر با همکاران دانستن این موضوع بسیار مهم است به عنوان مثال همکار شما فردی برونگراست و دائم در حال صحبت کردن با دیگران است و اگر شما فردی درون گرا باشید به خودتان می گویید چقدر حرف می زند.

اگر یک فروشنده هستید این موضوع در شناخت مشتریان به شما کمک می کند که فروش بیشتری داشته باشید.

با شناخت برون‌گرا بودن یا درون گرا بودن افراد می توانیم :

 • فروش بیشتری داشته باشیم،
 • کارمند بهتری در محیط کار باشیم ،
 • روابط خود را در خانواده بهبود دهیم،
 • مادر بهتر برای فرزند خود باشیم،
 • همسر بهتری باشیم
 • می توانیم در تمامی نقش هایی که در جامعه داریم به فردی تاثیرگذار تبدیل شویم.

 

درونگرا و برونگرا

روش تشخیص افراد درون گرا و برون‌گرا

عامل اصلی تشخیص درونگر و برونگرا بودن افراد انرژی آنهاست.

الف. انرژی خود را چگونه دریافت می کنند؟

افراد برون گرا برای دریافت انرژی خود دائم با دیگران در ارتباط هستند و این انرژی را از دیگران دریافت می کنند. دوست دارند با دیگران صحبت کنند و در جمع حضور داشته باشند.

افراد درون‌گرا انرژی خود را زمانی که تنها هستند به دست می اورند و سعی می کنند کمتر در جمع حضور داشته باشند و با سکوت و تنها بودن سطح انرژی خود را بالا می برند.

ب. انرژی خود را چگونه صرف می کنند؟

افراد برونگرا انرژی خود را با شرکت در کارهای تیمی، ورزشهای گروهی و مصاحبت با افراد درجمع صرف میکنند و افرادی هستند که پر انرژی بودن آنها کاملا واضح است. معمولا دوستان زیادی دارند و دائم با آنها ارتباط دارند.

افراد درونگرا انرژی خود را در تنهایی صرف می کنند و معمولا یک یا دو دوست دارند و مدت ها با همین دوستان در ارتباط هستند.

درونگرا و برونگرا

دوران کودکی

یکی دیگر از راه های تشخیص درون گر یا برون گرا بودن افراد رفتار انها در دوران کودکی است.

معمولا افراد درون گرا در کودکی کمتر با بچه های دیگر ارتباط برقرار می کنند و بیشتر به تنهایی بازی می کنند و کمتر در جمع حضور پیدا می کنند.

افراد برون گرا در کودکی دائم با کودکان دیگر در ارتباط هستند و با انها بازی می کنند و دوستان زیادی دارند.

 

برای افراد درون گرا و برون گرا کمیت مهم تر است یا کیفیت؟

برای افراد درونگرا کیفیت یک کار مهم است. این افراد رابطه کمتری برقرار می کنند و دوستان کمتری دارند ولی ارتباط قویتر و مستحکم‌تری با دوستان خود برقرار می کنند.

در موارد کاری سعی می کنند اطلاعات خود را درباره یک موضوع کامل کنند و در یک موضوع تخصص داشته باشند.

برای افراد برون‌گرا کمیت کار مهم است. به این معنی که دوستان فراوانی دارند ولی ارتباطات قوی ایجاد نمی کنند. و هر روز با افراد جدیدی ارتباط برقرار می کنند. در زمینه های مختلفی اطلاعات دارند و به دنبال این موضوع نیستند که متخصص یک کار باشند به همین دلیل دائم در حال تغییر شغل هستند.

افراد درون گرا یک پروژه را شروع می کنند و تا این پروژه به نحو مطلوب به پایان نرسد پروژه جدیدی را اغاز نمی کنند.

اولویت کاری انها اتمام یک پروژه با کیفیت مطلوت است در حالی که افراد برون گرا همزمان چند پروژه را اغاز می کنند و در هر کدام به مقداری پیش می روند.

 

درون گرا اول انجام میدهد یا اول فکر می کند؟

مورد دیگری که می توان در افراد درون گرا مشاهده کرد اینست که این افراد قبل از اینکه کاری را انجام دهند یا صحبتی را بیان کنند ابتدا خوب درباره ان فکر میکنند و سپس ان کار را انجام می دهند یا مطلب را بیان می کنند.

اما این موضوع در افراد برون گرا متفاوت است و افراد برون‌گرا ابتدا کاری را انجام میدهند و سپس به ان فکر می کنند و یا ابتدا صحبت خود را انجام می دهند و سپس به گفته های خود توجه می کنند.

 

مری مک کاولی:

اگر نمی دانید که یک برون گرا در چه فکری است، گوش نداده اید زیرا برون گرا خیلی زود ذهنیتش را با شما درمیان میگذارد. اما اگر نمیدانید که درون گرا به چه موضوعی فکر می کند دلیلش این است که از او سوال نکرده اید.

عمومی هستید یاخصوصی؟

وقتی درکنار افراد برون‌گرا حضور دارید و با آنها صحبت می کنید این افراد تمامی مطالب خصوصی خود را بدون اینکه شما سوالی پرسیده باشید بازگو می کنند. برای کسب اطلاعات از افراد برون گرا نیازی به سوال پرسیدن نیست.

تا از افراد درون گرا سوالی نپرسید انها صحبت نمی کنند یا مطلبی را بیان نمی کنند. این افراد کمتر صحبت می کنند و افراد تو داری هستند.

یکی از گله های برونگرا ها از درونگرا ها اینست که برونگراها می گویند درونگراها رمز و رازگونه هستند و قابل شناسایی نیستند و کمتر حرف هایشان را مطرح می کنند.

درونگرا یا برونگرا

درون گرا بودن است یا برون گرا؟

سوالی که در اکثر اوقات از من پرسیده می شود اینست که درون گرا بودن بهتر است یا برون گرا؟

موضوعی که اینجا مطرح است اینست که این سوال از اصل اشتباه است. چون هر فردی خصوصیات خودش را دارد و برای کاری ساخته شده است.

زندگی و شرایط افراد درونگرا و افراد برونگرا با یکدیگر متفاوت است و نمی توان این دو را بایک دیگر مقایسه کرد. چون هر فردی در زمینه خاص خود، توانمنداست.

 

معمار زندگی خود باشید…

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

دوره بلند مدت مدرسان برتر

دوره بلند مدت مدرسان برتر

حراج
تومان۱۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان۸,۷۰۰,۰۰۰
دوره جامع سخنرانی و فن بیان شیراز

دوره جامع سخنرانی و فن بیان شیراز

حراج
تومان۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان۱,۴۰۰,۰۰۰
دوره جامع سخنرانی و فن بیان تهران

دوره جامع سخنرانی و فن بیان تهران

حراج
تومان۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان۱,۴۰۰,۰۰۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *